×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Higiena podczas zachorowania na ospę wietrzną

Pytanie nadesłane do redakcji:

Zachorowałam na ospę 10 dni temu, mam 29 lat, najpierw myślałam, że to grypa, po dwóch dniach w nocy pojawiła się wysypka, już się pojawiają strupy. Mąż nie miał ospy, mam nadzieję, że nie dostanie, syn (5 lat) również niechorował, spałam w osobnym łóżku i nie dotykali mnie, więc może się uchronili? Kiedy mogę wziąć już prysznic?

Odpowiedział:

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Co wiemy o zaraźliwości ospy wietrznej? Jest to choroba bardzo zaraźliwa i przenosi się drogą kropelkową. Po kontakcie z chorym, przez co rozumiem, np. przebywanie w jednym pomieszczeniu (domownicy, dzieci w przedszkolu) zachoruje 80-90% wrażliwych osób. Ze względu na wysoką zaraźliwość i powszechną wrażliwość, większość ludzi przechorowuje ospę wietrzną w wieku dziecięcym. Badania serologiczne wskazują, że przeważająca większość dorosłych (do 90%) przebyła zakażenie VZV (skrót od wirus ospy wietrznej i półpaśca). Jest zatem możliwe, że Pani mąż przebył w dzieciństwie łagodną ospę wietrzną, np. miał jedynie kilka wykwitów, na które nikt nie zwrócił uwagi. Wówczas jest odporny i drugi raz nie zachoruje. Z kolei Pani 5-letni synek najprawdopodobniej zaraził się i zachoruje. Okres wylęgania wynosi zwykle od 2 do 3 tygodni i po tym czasie należy się spodziewać pierwszych objawów. Dzieci, o ile są ogólnie zdrowe, zwykle przechodzą ospę wietrzną łagodnie. Do czynników ryzyka ciężkiego przebiegu należą między innymi: zaburzenia odporności, atopowe zapalenie skóry i wiek po 12. roku życia.

Co można zrobić dla osoby wrażliwej na zachorowanie po kontakcie z ospą wietrzną? Do 72 godzin po kontakcie można podać szczepionkę przeciwko ospie wietrznej, która zapobiegnie zachorowaniu lub przynajmniej złagodzi przebieg. Po zachorowaniu można rozważyć podanie leku przeciwwirusowego - acyklowiru, skutecznie hamującego mnożenie się wirusów VZV i łagodzącego przebieg choroby. Decyzję podejmuje lekarz, dlatego zaraz po zachorowaniu syna proszę się zwrócić do pediatry, lekarza rodzinnego lub lekarza chorób zakaźnych po poradę. Co do kąpieli, to celem uniknięcia nadkażeń bakteryjnych wykwity ospy wymagają utrzymywania w czystości. Prysznic jest wskazany od początku choroby. Na świąd korzystnie wpływają leki stosowane miejscowo, np. Fenistil w żelu.

Rycina 1. Typowy obraz ospy wietrznej u osoby dorosłej (31-letni mężczyzna). Zwraca uwagę ciężki przebieg z licznymi wykwitami typowo umiejscowionymi na twarzy, tułowiu i zajmującymi skórę owłosioną głowy.
Źródło: Wikipedia

Rycina 2. Ospa wietrzna u dorosłego - liczne wykwity na plecach, zwraca uwagę typowa wielopostaciowość zmian (wykwity w różnych stadiach)
Źródło: Wikipedia

Zobacz także:

Szczepionki i ich działanie, Przeniesienie zakażenia wirusa ospy wietrznej i półpaśca

17.02.2012
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.