×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zespół policystycznych jajników (PCO)

Pytanie nadesłane do redakcji

Zespół policystycznych jajników (PCO). Mam 18 lat i lekarz po badaniu powiedział, że mam PCO. Przepisał tabletki antykoncepcyjne i powiedział, że jak na razie nie chcę mieć potomstwa, mam zażywać tabletki. Czytam w internecie o tej chorobie, ale nigdzie nie jest napisane, jak można ją wyleczyć. Boję się, że po tabletkach tylko przytyję, a już mam trochę nadwagi. Jak leczy się zespół PCO? Katarzyna

Odpowiedziała

prof. dr hab. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Zespół policystycznych jajników (w skrócie PCO) jest w dzisiejszych czasach dość powszechną jednostką chorobową dotykającą, według niektórych doniesień, do 30% młodych kobiet. Są różne teorie dotyczące powstawania tej przypadłości, ale jak na razie żadna nie została potwierdzona. Jest to endokrynopatia, która ma różne nasilenie - od łagodnej formy do bardzo ciężkiego zespołu objawów, z niepłodnością włącznie.

Choroby wyleczyć się nie da, ale można ją z bardzo dobrym skutkiem kontrolować za pomocą leków, w tym leków antykoncepcyjnych, o których Pani pisze. Innym, nie mniej ważnymi czynnikami są właściwa dieta z niskim indeksem glikemicznym i ćwiczenia fizyczne. Jest to ważne, ponieważ kobiety z PCO mają skłonność do otyłości, pojawiającej się za sprawą zjawiska insulinooporności. Dobrze dobrana antykoncepcja na pewno nie spowoduje tycia, a dodatkowo poprawi znacznie inne objawy, z którymi może się Pani borykać, jak trądzik, owłosienie w miejscach typowo męskich itp.

Na wizycie u specjalisty ginekologa endokrynologa powinien zostać ustalony plan działania, z uwzględnieniem Pani planów w kwestii macierzyństwa. Ważne jest indywidualne podejście do każdej pacjentki, dlatego uważam, że o wszystkie nurtujące Panią kwestie powinna Pani zapytać podczas wizyty u swojego lekarza.

20.04.2012
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.