Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa

Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupaOceń:
27.03.2013

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Jestem 2 miesiące po operacji dyscektomi L5-S1 z usunięciem sekwestru w kanale kręgowym. Odbarczenie prawego korzenia S1 foraminotomią. Operacja została przeprowadzona w Bydgoszczy, w szpitalu im. A. Jurasza. Po samej operacji przez 3 tygodnie czułem się dobrze, nic mnie nie bolało, po tym czasie zaczęły się pojawiać dolegliwości. Promieniujący ból od uda do łydki, "rzadko" kłucie w górnej części prawej łydki (to samo miejsce, co przed operacją), tylko o znacznie mniejszym natężeniu, mrowienie w stopie, uczucie ciepła w łydce. Nazwałbym to uporczywym dyskomfortem w porównaniu z bólem sprzed operacji. Juz rozmawiałem z doktorem, który mnie operował - powiedział, że do pół roku może takie coś mieć miejsce. Tylko dlaczego po samej operacji czułem się lepiej niż obecnie? Proszę o odpowiedź, może jakieś rady?

Odpowiedział

dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Idealnym efektem operacji jest całkowite ustąpienie dolegliwości przedoperacyjnych: zarówno rwącego bólu, jak i sensacji czuciowych odczuwanych przez chorych jako "mrowienie", "tysiące szpilek", "zdrętwienie". Taki efekt nie występuje u 100% chorych, ale można powiedzieć, że u większości operowanych dochodzi do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania. Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.

Jeśli ucisk na nerw (czyli tzw. korzeń nerwowy) był duży (a tak było w Pana przypadku, gdyż sekwestr oznacza masywne "wypadnięcie" jądra miażdżystego ze środka dysku do kanału kręgowego, gdzie znajdują się korzenie nerwowe), to korzeń nerwowy, który był uciśnięty przez sekwestr, może być mocno uszkodzony i jego powrót do normalnego "działania" może być upośledzony przez dłuższy czas lub nawet na zawsze.

Inną możliwą przyczyną może być blizna, która rozwija się w operowanym miejscu, a która może zaciskać korzeń nerwowy. Blizna co prawda powstaje u każdego operowanego (nie ma operacji bez blizny), zakłada się jednak, że zbyt wybujała blizna może u niektórych chorych "ściskać" korzeń nerwowy i stąd sensacje, które Pan opisuje.

Kolejnym powodem może być nawrót przepukliny jądra miażdżystego. Jądro miażdżyste nigdy nie "wypada" w całości. Część jądra miażdżystego zawsze pozostaje w środku dysku i ta resztka może być źródłem nawrotu. Nie da się też jądra miażdżystego usnąć w całości (chyba że zoperuje się chorego w szczególny sposób, z obu stron kręgosłupa, ale nie jest to potrzebne i byłoby - mówiąc obrazowym językiem - strzelaniem z armaty do małego celu na strzelnicy).

Jeśli Pańskie dolegliwości sprawiają panu dyskomfort, to proponuję konsultację z chirurgiem, który Pana operował. Dwa miesiące po operacji można wykonać badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, które powinno znacząco ułatwić określenie przyczyn Pańskich dolegliwości.

Udostępnij:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Partner


Akcja społeczna "Leczyć po ludzku" prowadzona jest przez Gazetę Wyborczą oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies