×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Źródła zakażenia HIV

Pytanie nadesłane do redakcji

Znajoma wyjeżdżała na wakacje i pożyczyła ode mnie sweter i bluzki. Po jej powrocie często się widywałyśmy u niej albo u mnie w domu. Spotkania miały charakter towarzyski. Dowiedziałam się, że jest nosicielką HIV. Czy mogłam się od niej zarazić przez pożyczone jej ubrania, przebywając u niej w domu, korzystając z tych samych przedmiotów, naczyń? Proszę o odpowiedź

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Mam dla Pani dobre informacje. Zakażenie HIV w opisanej sytuacji jest niemożliwe. Gdyby wirus HIV przenosił się tak łatwo, zakażeniu już dawno uległaby większość populacji świata, np. w przymierzalniach sklepów odzieżowych i na stołówkach, czego nie obserwujemy. Osoby zakażone HIV przez lata mieszkają wśród osób niezakażonych, używają wspólnych naczyń, sztućców oraz toalet i nie dochodzi do przeniesienia HIV.

Do zakażenia HIV może dojść tylko po kontakcie z krwią i niektórymi materiałami biologicznymi (np. nasieniem, wydzieliną pochwową, tkankami ludzkimi) przez błony śluzowe i przez zranioną skórę. Nawet ślina nie przenosi HIV.

Badania epidemiologiczne wykazały, że do zakażenia HIV może dojść w następujących sytuacjach:

  • wstrzykiwanie dożylne materiału zakaźnego
  • przetaczanie zakażonej krwi, produktów krwiopochodnych i przeszczepów narządów (od lat 90. ubiegłego wieku, gdy rozpoczęto badania dawców, zakażenia tą drogą ustały), np. u osób dializowanych, chorych na hemofilię,
  • ekspozycje zawodowe (np. zranienia igłą czy skalpelem) w placówkach ochrony zdrowia
  • zakażenie matczyno-płodowe od matki zakażonej HIV (poród, karmienie piersią)
  • kontakty seksualne
  • użyczanie przedmiotów zanieczyszczonych zakażoną krwią, np. igieł przez narkomanów
  • zabiegi medyczne i paramedyczne wykonywane niesterylnie (np. tatuaże)

Wirusem HIV nie można się zarazić przez podanie ręki, pocałunki, żywność, wspólne naczynia, sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenia biurowe czy korzystanie z transportu publicznego. Nie ma też ryzyka zarażenia się HIV przez ukąszenie komara czy innych owadów krwiopijnych.

Podsumowując, prowadząc zwykły tryb życia, nie jest łatwo zarazić się HIV. Największe ryzyko zarażenia stwarzają kontakty seksualne i ekspozycja na krew przez otwartą ranę. Warto pomyśleć o wszystkich przypadkach, w których może dojść do kontaktu z cudzą krwią, i podjąć odpowiednie środki ostrożności, natomiast nie ma sensu teoretyzować i martwić się na zapas nieprawdopodobnymi drogami zakażenia.


21.11.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zakażenie HIV
  • Zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS)
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.