×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Mięśniaki macicy

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 30 lat. Nigdy nie rodziłam. Choruję na chorobę Hashimoto z zaleczoną już niedoczynnością (wskaźnik Tsh ok. 1,0, przeciwciała anty-TPO >1 300, a leczę się już 5. rok) i wykryto u mnie jakiś czas temu mięśniaka podsurowicówkowego. Na początku miał 1,8 cm, później 2,6. Teraz ma 3,2 czasami 3,6 cm . Zależy w jakim cyklu. Ostatnio przyjmowałam Luteinę przez ponad pół roku. Po czym dostałam tabletki antykoncepcyjne na 2 miesiące, gdyż miałam zbyt dużą i zbyt szybką owulację. Obecnie nie przyjmuję niczego. Co teraz? Chciano mi jeszcze podać hormon, który zażywa się doustnie od 2. dnia cyklu przez 5 dni - na odpowiednie dojrzewanie pęcherzyków. Czy jeśli ja mam owulacje nawet w nadmiarze (gdzie przy Hashimoto prawie nie ma się owulacji), czy ten hormon jest mi potrzebny? Co z mięśniakiem? Czy mógł urosnąć od tych wszystkich hormonów i tabletek? Zwiększono mi dawkę Euthyrox: z 25 doszliśmy aż do 88. Co okazało się za dużo i jestem znowu na 75. Proszę o pomoc, wskazówki, cokolwiek. Co chwilę trafiam do innych lekarzy albo słyszę: jest Pani młoda, albo otrzymuję zlecenie szeregu badań hormonalnych. I wszystko jest w normie...Pozdrawiam, A.

Odpowiedziała

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Witam,
mięśniaki są guzami estrogenozależnymi, zawierającymi zarówno receptory estrogenowe, jak i progesteronowe (w ilości większej niż prawidłowa mięśniówka macicy). Oznacza to, że zarówno estrogeny, jak i progesteron wpływają na ich wzrost.

Mechanizmy prowadzące do powstania mięśniaków nie zostały w pełni określone, wydaje się, że rozwój mięśniaków może mieć podłoże genetyczne. W zależności od ich usytuowania wyróżnia się mięśniaki podśluzówkowe penetrujące do jamy macicy, śródścienne i podsurowicze. Największe znaczenie kliniczne mają mięśniaki podśluzówkowe, modelujące jamę macicy. Wydaje się, że mięśniaki śródścienne o średnicy nieprzekraczającej 4 cm i niemodelujące jamy macicy nie mają istotnego znaczenia klinicznego, podobnie jak nieuszypułowane mięśniaki podsurowicówkowe o małych wymiarach.

Podstawowe znaczenie w rozpoznawaniu mięśniaków macicy ma badanie kliniczne (badanie ginekologiczne zestawione) uzupełnione badaniem ultrasonograficznym. W diagnostyce mięśniaków podśluzówkowych, w celu precyzyjnego ustalenia ich umiejscowienia, wykorzystuje się badanie histeroskopowe lub MRI. Mięśniaki niedające objawów klinicznych u kobiet, które zakończyły rozród nie wymagają leczenia, jedynie okresowej kontroli w badaniu ultrasonograficznym i klinicznym.

W Pani przypadku ze względu na usytuowanie i wielkość mięśniaka oraz brak objawów klinicznych, zaleca się kontrolę ginekologiczną co 6 miesięcy (badanie kliniczne i ultrasonograficzne). Wydaje się, że mięśniak nie będzie miał wpływu na koncepcję.

13.03.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Mięśniaki macicy
  • Mięśniaki macicy
  • Polip szyjki macicy
  • Czy osoby z chorobą Hashimoto powinny unikać niektórych produktów roślinnych, takich jak np. soja, brokuły, kalafior, kapusta?
  • Choroba Hashimoto - co to, objawy, badania, leczenie
  • Dieta i suplementacja w chorobie Hashimoto
  • Guzki tarczycy
  • Hashimoto a celiakia - jakie badania wykonać, aby wykluczyć nietolerancję glutenu?
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.